Asya kıtasının güneydoğusunda yer alan ülkelerden bir tanesi olan Vietnam’ın başkenti Hanoi’dir. Ülke Çinhindi Yarımadası’nın doğusundadır.

Vietnam ülkeye gidecek olan Türk vatandaşlardan vize ister. Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vize uygulamasına tabi değildir. Vize işlemleri Ankara’da bulunan Büyükelçilik’ten yapılır. Başvurular hafta içi 10:00 ile 12:00 arasında gerçekleştirilir. Başvurunun neticelenmesi ise ortalama 5 günü bulur. Ülkenin Express vize uygulaması vardır. Bunun için ek ücret ödenir. Vize başvurusu esnasında pasaportun ülke seyahati dönüşü itibari ile 6 ay geçerliliğinin olması gerekir. Vize başvuru formu Türkçe ve Çince olarak büyük harflerle, okunaklı ve doğru bilgilerle doldurulup teslim edilir.

Vietnam’a Nasıl Gidilir?

Tran Quoc Pagoda, Hanoi, Vietnam
Tran Quoc Pagoda, Hanoi, Vietnam

Türkiye’den Vietnam’a gitmek için en konforlu ve hızlı yolculuk hava yolu aracılığı ile yapılır. Türkiye’den Vietnam’ın başkenti Hanoi’e direkt uçak seferleri bulunur. Uçuşlar her gün karşılıklı olarak Hanoi-İstanbul arasında yapılır. Uçuş süresi ise ortalama 31 saat sürer.

Vietnam’a gitmek için aktarmalı yolculuk da tercih edilebilir. Aktarmalı yolculuklarda uçuş süresi yol durumu ve hava alanlarında bekleme süresi ile birlikte daha fazladır. Vietnam’a Bankong üzerinden aktarma yapılır. Bankok’tan uçak ile Kamboçya’ya geçilir. Bir diğer seçenek ise Laos üzerinden otobüsle gitmektir. Vietnam’a Singapur ve Malezya üzerinden de aktarma yapılarak ulaşım sağlanır. Bilet fiyatları özel günler, tatil dönemlerine göre firmadan firmaya farklılık gösterir.

Vietnam’a Hangi Mevsim Gidilir?

Vietnam’ın kuzey bölgelerinde gidecek olanlar için önerilen dönem Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Çünkü bu dönem nem ve sıcaklık değerleri daha az hissedilir, yağış görülmez. Ülkenin güney kesimleri için en uygun dönem ise Kasım ve Mart ayları arasıdır.

Ülkeye Giderken Hangi Aşılar Yaptırılmalıdır?

Vietnam’a gidenlerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına karşı önlem amaçlı bazı aşılar yaptırması gerekir. Ülkede su ve yiyeceklerden bulaşabilecek hastalıklara karşı Hepatit A ve Tifo aşısı yaptırılması önerilir. Vietnam’da 1 aydan fazla kalmayı düşünenlerin Japon Ensefaliti aşısı yaptırması gerekir. Vietnam’a giderken yaptırılması önerilen bir diğer aşı da kuduz aşıdır. Özellikle kırsal kesimlere gidecek olanların kuduz aşısı yaptırması gerekir. Ülkede görülen sıtma tehditine karşı da önlem alınmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir