Winnipeg Gezilecek Yerler

“Kırların Başkenti” olarak tanınmış Winnipeg, Kırmızı ve Assiniboine Nehirleri’nin birleştiği noktada, Atlantik ve Pasifik okyanuslarından eşit mesafede yer almaktadır. 1738’de kürk ticareti sonrası Fort Rouge’un kuruluşundan bu yana, Winnipeg Manitoba’nın başkenti haline gelmeye başlamıştır. Sanatta bir lider olan Winnipeg, tiyatro ve bale ile konserler ve opera gibi her şeyi sunan çok aktif bir kültürel yaşama sahiptir. Bazı cazibe merkezleri arasında yaz aylarında Forks Market, Assiniboine Park ve Manitoba Müzesi sayılabilir. Ancak kısa bir süre önce inşa edilen Kanada İnsan Hakları Müzesi, artık şehirlerin görülmesi gereken yerlerinden biridir ve hem Winnipeg hem de Kanada’ya büyük bir katkı sağlayacaktır. Etnik çeşitlilik, birçok etnik grubun listesine giren Britanyalılar, Almanlar ve Ukraynalılar’dan oluşmaktadır ve bu Winnipeg’in ayırt edici özelliklerinden biridir. Fransız çeyreği St. Boniface, Québec’in batısındaki en büyük Francophone topluluğuna sahiptir.

The Forks

Kırmızı ve Assiniboine Nehirleri’nin buluştuğu yer olan The Forks, bir dizi tarihi bina içerisinde oluşturulmuş bir alışveriş ve eğlence bölgesidir. Site bir zamanlar bir demiryolu onarım tesisiydi ve yıllar boyunca çeşitli binalar ilginç dükkan ve hizmetlerin bir karışımını barındırmak üzere titizlikle restore edilmiştir. Binalardan birinde bir gözetleme yeri bulunur ve bölgenin kuş bakışı görünümü için iyi bir yerdir. Nehir kıyısındaki keyifli yürüyüş parkurları, Winnipeg’in önemli cazibe merkezlerinden biri olan Yasama Binası’nı ziyaret edebileceğiniz bir noktadır. The Forks’un yakınında, Winnipeg Goldeyes Shaw Park’ta küçükler ligi beyzbolu oynanmaktadır.

Kanada İnsan Hakları Müzesi

Winnipeg’in kültürel varlıklarına bu yakın zamanda ek olarak, Kanada’da ve dünyadaki insan haklarını yansıtan kentin son dönüm noktası haline gelmiş bir müze olarak eklenmiştir. Müze hem benzersiz bina tasarımı hem de insan hakları öykülerini sunma konusunda eşsiz bir yer olarak biliniyor. Birçok açıdan tartışmalı olduğu söylenmiştir, ancak şüphesiz önemli bir Kanada kültür kurumu olarak kayıtlara geçmiştir. Şehir ziyaretinizde mutlaka uğramalı ve insan haklarına farklı bakış açılarından göz atmalısınız.

Assiniboine Parkı

Winnipeg

Bir adet İngiliz bahçesine, olgun ve kalın gövdeli ağaçlara, kültürel tesislere ve 445 hektarlık çimenlik bir alaa sahip olan Assiniboine Parkı, şehre gelen turistlerin bolca fotoğrafladığı ve herkes tarafından büyük beğeni toplayan, görülmeye değer manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Assiniboine Park Hayvanat Bahçesi kendi arazisinde yer almaktadır ve çok çeşitli hayvan, flora ve faunay bünyesinde barındırmaktadır. Sibirya kaplanı ve kırmızı kanguru gibi bazı egzotik türler olmasına rağmen, kuzey enlemleri (çoğu Kanada’ya özgü) yaratılanlara özel önem verilmektedir. Parktaki diğer ilgi çekici yerler arasında 4-8-2 buharlı tren ve dünyaca ünlü Leo Mol heykel bahçesi bulunmaktadır. Güneye doğru bir doğa parkı parka bitişik şekilde karşınıza çıkacaktır.

Yasama Binası

Yerel Tyndall taşından ve İtalyan mermerinden yapılmış, Winnipeg’deki muhteşem neoklasik Yasama Binası 1919 yılında tamamlanmıştır. İl mevzuat odaları, Başbakanın ofisi ve bazı devlet daireleri bulunmaktadır. İhtişamlı görünümleriyle heykeller, anıtlar ve bakımlı bahçeler bulunmaktadır. 72 metrelik kubbenin yanısıra, beş boy ağırlığında ve 23.5 karat altınla kaplanmış, dört metre yüksekliğinde bronz bir yapıt olan Golden Boy olarak bilinen bir heykel dikkat çekici unsurlar arasındadır. Heykelin sağ elinde yer alan bir meşale ve sol kolundaki buğday demeti, Manitoba’nın kalıcı tarım refahını simgeliyor.

Winnipeg Sanat Galerisi

Kanadalı, Avrupa ve Amerikalı sanatçılar tarafından yapılmış veya oluşturulmuş çağdaş ve klasik sanat eserlerine ev sahipliği yapan Winnipeg Sanat Galerisi, Inuit sanatçıları tarafından yaratılmış eserleri de bünyesinde barındırmaktadır.Batı Kanada’nın en eski sanat galerisidir ve şairlerden caz müzisyenlerine kadar birçok etkinliğe ve çok sayıda sanatçıya ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin manzarasını görmek için eşsiz üçgen çatı bahçesine bakmayı unutmayın.

Döviz Bölgesi

Şehrin Döviz Bölgesi adında bir yeri bulunmaktadır ve yüzyıl dönemi olan Victorya ile Edward döneminin ticari mimarisini yansıtan inşaalara ev sahipliği yapmaktadır. Winnipeg’de 1880 ile 1920 yılları arasındaki dönemde faaliyete başlamış bir çok finans kuruluşunun, döneme olan etkilerini taşıyan özellikler barındırmaktadırlar. Daha yakın zamanlarda, Exchange Bölgesi, eski butikler, banka ve iş merkezlerinde moda butiklerine, pazarlara, sanat galerilerine ve restoranlara dönüştürülmeye başlanmıştır. Eski Pazar Meydanı, bölgenin gayri resmi merkezi ve yaz aylarında çeşitli etkinlik ve festivallerin yapıldığı yerdir. Exchange Bölgesi ayrıca şehrin kültürel yaşamına odaklanılarak Pantages Playhouse Tiyatrosu, Royal Manitoba Tiyatro Merkezi ve Manitoba Centennial Center gibi etkileyici bir mekan seçkisi sunmaktadır.

Fort Whyte Alive

259 hektarlık bir alana yayılan Fort Whyte Alive, beş göl, çimenli park alanı ve bataklık tahtaları ile bilinir. Rehberler tarafından gezdirilen bir akvaryum ve doğa sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Açık havada, ziyaretçiler bizon sürüsünü, kuşları, çayır köpeklerini ve diğer vahşi hayvanları izleyebilir veya kano veya kayak gezisi yapabilirler.

St. Boniface Katedrali

1818 yılında kurulmuş olan St. Boniface Katedrali, Kanada’nın en eski katedrali olma özelliği taşıyan bir yapıdır. Yaşadığı bir yangın yüzünden yeniden inşa edilmiş olsa da, Manitoba tarafından oluşturulmuş Fransız Romanesk mimarisinin en iyi örneği kabul edilmektedir ve tarihi bir cepheye sahiptir. Hoş bir parkta yer alan mezarlık, Batı Kanada’nın en eski Katolik mezar alanıdır. İlk yerleşimcilerin ve eskiden Louis Riel’in mezarları da dahil olmak üzere birçok eski mezar taşına sahiptir. Winnipeg’deki en eski bina olan St. Boniface Müzesi, 1846’da Gri Rahibeler için inşa edilmiş ve Kanada’nın batısındaki ilk manastır, hastane, kız okulu ve yetimhane olmuştur. 1967’deki restorasyondan sonra, Manitoba’nın Fransız azınlığın tarihini belgeleyen bir müze olmuştur.

Manitoba Çocuk Müzesi

Manitoba Çocuk Müzesi, 1982 yılında Linda Isitt tarafından kurulmuş ve yıllar içinde katlanarak genişletilmiştir. Bugün, Yaratıcı öğrenme ve uygulamalı sergilere vurgu yaparak The Forks’ta bulunan son teknoloji ürünü bir tesiste yer almaktadır.

Manitoba Yüzüncü Yıl Merkezi

4 farklı ve oldukça önemli yapının bir arada bulunduğu Yüzüncü Yıl Merkezi, şehrin sanatsal açıdan en önemli noktalarından biridir. Manitoba Müzesi, Manitoba Tiyatro Merkez, Centennial Center ve Yüzüncü Yıl Konser Salonu’nun birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Turistler tarafından da oldukça ilgi gören yapılar, içerisinde barındırdığı etkinlikler ve sanatsal açıdan oldukça değerli olan unsurlar dolayısıyla, şehir sakinlerinin gözde merkezlerinin başında gelmektedir. Royal Winnipeg Balesi, Winnipeg Senfoni Orkestrası ve Manitoba Operası gibi şehrin önde gelen sanat organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bina çevresinde, çekici çeşmeler ve heykeller güzel teraslı bahçeleri süslemektedir.

Gezgin Festivali

Fransız Voyageurs, yani Fransız Gezginler geleneğini günümüzde de sürdüren bir etkinlik olan Festival du Voyageur, Gezgin Festivali şehre uğradığınız zamanla denk gelirse, oldukça şanslısınız demektir. Festival, her yıl kış aylarında düzenlenmektedir ve  canlı müzik, yemek, dans ve daha bir çok unsuru ile dışarıda kurulur. Ziyaret etmek istiyorsanız, mutlaka kalın kıyafetler almanızı öneririz.

Riel Evi Ulusal Tarihi Sit Alanı

Riel House, Louis Riel’in ailesine aittir ve 1886’da Lagimodière ve Riel ailelerinin sosyal, ekonomik ve kültürel gerçeklerini yansıtacak şekilde restore edilmiştir. Louis Riel, Metis ve Manitoba’nın kurucusu idi. 1869 ve 1884 yıllarında çeşitli isyanlara yol açtı. 1885’te infaz edildi ve bedeni iki gün boyunca Riel House’da kaldı. Red River çerçevesindeki ev, Manitoba bölgesindeki erken yerleşim evlerinin tipik bir örneğidir. Riel’in torunları bu evde 1969’a kadar yaşamışlardır.

Kildonan Parkı

Winnipeg eyaletinin en yaşlı ve halen ayakta kalabilmiş ağaçlarının bulunduğu ve Hansel ve Gretel’in kulubesine, muhteşem çiçek bahçelerine ve bir açık hava tiyatrosuna ev sahipliği yapan Kildonan Parkı, gezilecek yerler listenize eklenmesi gereken bir destinasyondur. Diğer turistik mekanlar arasında açık yüzme havuzu ve golf sahası bulunmaktadır. Kildonan Parkı, çok çeşitli yürüyüş ve bisiklet parkurlarına sahiptir ve ziyaretçilerin yollarını bulmalarına yardımcı olmak için park haritaları dağıtılmaktadır. Nihai Kildonan Park deneyimi, parkta bir piknik, ardından havuzda yüzmenin ardından açık hava tiyatrosunda bir gece eğlencesiyle sona ermektedir.

Çin Mahallesi

Winnipeg’in ilk Çinli sakinleri, bir yüzyıldan uzun bir süre önce kıtalararası demiryolu üzerinde çalışmak üzere Kanada’ya göç etmiştir. Oldukça izole edilen Çin topluluğu, 1920’lerde, egzotik baharat dükkânlarından ve ipek emporia’dan çamaşırhaneler ve restoranlara kadar birçok işletme ile genişlemeye başlamıştır. Bir turistik cazibe olmasına rağmen, Winnipeg’in Çin Mahallesi hala kendine özgü atmosferini korumayı başarıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir