Yalova’nın doğal güzellikleri arasında dipsiz göl yöresinin özel bir yeri var. Erikli yaylası üzerinde yer almaktadır. Kent ormanına ulaşıldıktan sonra, kent ormanı bölgesinden 2,5 kilometre mesafede 530 metre rakımda bulunan büyük dipsiz gölün yanı sıra, bir de bu gölden 1,5 kilometre mesafede 570 metre rakımda bir küçük dipsiz göl bulunmaktadır. Büyük dipsiz göl bir krater gölüdür.

Dipsiz Göl  Özellikleri

Dipsiz göllerin çevreleri çok zengin bir orman florası ve yine çok zengin bir yaban hayatı ile dopdolu. Bölge bu anlamda barındırdığı zenginlik ve güzelliklerle göller yöresi ile kıyaslanıyor.

Özellikle Yalova’nın Çınarcık ilçesi sınırları içerisinde kalan büyük dipsiz gölde oluşan sonbahar manzaraları, doğanın tüm renklerini, coşkusunu gözler önüne seren bir güzelliğe sahip. Dipsiz göller bölgesi, Çınarcık ilçesi sınırları dahilinde ama aynı zamanda Yalova’nın kent ormanı içerisinde, Teşvikiye beldesine yaklaşık olarak on kilometre mesafede bulunuyor. Her mevsimde muhteşem güzellikte manzaraların ortaya çıktığı bölge, özellikle sonbahar aylarındaki görünümleri ile ilgi çekiyor.

Yalova Orman İşletme Müdürlüğü, Çınarcık Orman İşletme Şefliği, Çınarcık ilçesini de kapsıyor. Dipsiz göller bölgesine Yalova tarafından gelmek isteyen ziyaretçiler, Çınarcık, ardından Teşvikiye güzergahını takip ederek muhteşem göllere ulaşabiliyorlar. Armutlu, Gemlik ve Bursa taraflarından gelmek isteyen ziyaretçiler ise, yolu yeni asfalt döşenmiş olana Hayriye, Selimiye köyleri ve Delmece yaylası yönünden önce kent ormanı bölgesine ve ardından göllere ulaşabiliyorlar.

Dipsiz göller, deniz ve yeşil açısından son derece zengin ve şanslı sayılabilecek Yalova şehrimizin doğal zenginliğine büyük bir artı katıyor. Krater gölü özelliği taşıyan göller, hem doğal denge içerisinde önemli bir yer tutuyor hem de bölgeye estetik bir peyzaj ve turistik özellik kazandırıyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde bulunan diğer göl manzaralı yerler kadar ünlenmeyi ve ziyaretçi çekmeyi hak eden dipsiz göller, gitgide daha fazla kişi tarafından tanındıkça ziyaretçileri de artıyor.

Her mevsim ziyaret etmeye değecek bir doğal güzelliği olan bölge, keşfedenleri tarafından en fazla sonbahar aylarında tercih ediliyor. Ancak diğer mevsimler de gezip görmek isteyenlerce ilgi görüyor. Dipsiz göllerin ziyaretçileri, en fazla doğa ile baş başa olmak, fotoğraf çekmek, doğa sporları yapmak, yürüyüş yapmak, temiz havanın tadını çıkarmak, sağlık kazanmak için yöreyi tercih ediyor. Yörenin zengin florası içerisinde yürüyüş ve spor yapma imkanları yer alıyor. Konaklama içinse Çınarcık ilçesinin turistik olanakları misafirlere hizmet veriyor. Dipsiz göllerin bölge olarak özel bir giriş ücreti bulunmuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir