Yalova Kent Ormanı – Çifte Şelale

Yalova Kent Ormanı 2005yılında halka açılmıştır.Tam bir cennet köşesi olan Kent ormanı geniş alana yayılmaktadır. Spor tutkunları için 2km yürüyüş parkuru ve spor alanları,çok amaçlı salonları bulunmaktadır. Dileyen koşup yürürken dileyen oturup etrafı seyredebilir. Spordan sonra dinlenmeniz için düşünülmüş dinlenme alanları da bulunmaktadır. İçinde ki  oyun alanları ile çocuklarınızla beraber eğlenceli bir gün geçirmeye de elverişlidir. Açık havada spor yapmak, ailenizle güzel vakit geçirmek, çocuğunuz ile doyasıya eğlenmek için Kent Orman’ına gitmeniz yeterlidir.

Açık havada piknik yapmak isteyenler için piknik alanları mevcuttur. Kent Ormanı’nın içerisinde  çeşme ve tuvaletlerde bulunmaktadır. Yeşilliklerin içindeki seyir terasıyla size huzur verecek Kent Ormanı’nda kuş sesleri içerisinde doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Size unutulmaz bir gün yaşatacak Kent Orman’ında aradığınız her şeyi bulacaksınız. İçerisinde her çeşit ağacı  ve bir çok hayvan türünü barındıran, asma köprüleriyle masalları andıran bu yerde, gözlerinizi kapatıp doğanın sesini dinleyin.

Kent Orman’ına Nasıl Gidilir ve Ücreti

Yalova’ya sadece 29 km uzaklıkta bulunur.Yalova üzerinden gelirken Çınarcık ve Teşvikiye güzergahını izlemeniz yeterlidir. Kent Orman’ına giriş ücretsizdir. Orman içerisinde ateş yakmak yasak olduğundan mangal yapmak isteyenler için işletmecilere ait mekanlar vardır.

İstanbul’a çok uzak olmayan Yalova, trafikten, iş stresinden kaçmak isteyen İstanbullular içinde iyi bir alternatif oluşturuyor. Yeni yerler keşfetmek kısa geziler yapmak için ideal bir yer. İstanbul’dan Yalova’ya ulaşmak için deniz otobüsünü kullanabilirsiniz. Yenikapı’dan bineceğiniz deniz otobüsü yaklaşık 1 saat 15 dk da Yalova’ya ulaşıyor. Kent Orman’ına aracınızla gidebilirsiniz. Gayet geniş park sorunu bulunmuyor.

Çifte Şelale

Yalova’nın ilçesi olan Çınarcığın Teşvikiye beldesinde bulunur. Teşvikiye beldesinden Delmece yaylasına doğru çıkılan yolun üzerinde yer almaktadır. Yalova Kent Orman’ının içinden geçerek şelalelere ulaşmak mümkün, biraz yürüyerek Çifte Şelaleler’e ulaşabilirsiniz. Bu 2 km uzunluğunda yol boyunca asma köprüden geçecek, mesire alanlarını göreceksiniz.Şelaleler size tırmandığınız yolu unutturacak. Çağıldayan suyun heybetiyle sarsılacaksınız. Bir çok kişi buraya trekking yapmak için gelir.

Bu doğa harikasına kamp kurmak için gelen ziyaretçiler de vardır. Yol boyunca doğaseverlere rastlamanız mümkün. Geceleri çadırlarında şelalenin etrafında konaklıyorlar. Fotoğraf makinenizi de yanınızda götürmeyi unutmamalısınız. Ormanın içinde saklanmış gibi duran iki şelaleyi görünce deklanşöre basmak isteyeceksiniz. Kartpostalları aratmayan görüntüsüyle Çifte Şelale uzun süre aklınızdan çıkmayacak. Hem orman havası almak hem de şelalelerin etrafında huzur bulmak için her mevsim ziyaret edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir