Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Giriş Ücreti, Giriş-Çıkış Saatleri, Tanıtımı

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde 1989 yılında geziye açılan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, ülkemizin doğal zenginliğinin nadide örneklerinden birini oluşturuyor. Isparta’nın merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Antalya’ya olan uzaklığı ise 130 kilometre.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, bitki örtüsü, yaban hayatı özellikleri, manzarasının güzelliği açısından, bölgenin tabiatını çok iyi özetliyor. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı ücretsizdir.

Isparta’da Sütçüler ilçesine doğru yol alırken, ilçe merkezine on kilometre mesafede, az bilinen ve benzersiz bir doğa harikası olarak Yazılı Kanyon’a ulaşılıyor. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı bir milli park hükmünde. Bilenlerince Yazılı Kanyon olarak anılıyor. Kanyona ismini veren özellik ise, şair Epiktetos’un burada bulunan kayaları oymak suretiyle şiirlerini buraya yazmış olması.

MÖ 50 yılı civarında yaşamış olan şair Epiktetos, aynı zamanda çok ünlü bir filozof. Köle olarak esir alınmış, ardından Roma’ya götürülmüş ve ardından özgürlüğüne kavuşmuş, ilginç bir yaşam öyküsüne imza atmış. Halen Epiktetos’un ünlü şiirleri kanyonda kayalara oyulmuş olarak duruyor. Fakat maalesef bu yazıların bir kısmı parçalanmış ve kaybedilmiş bulunuyor. Okunabilen kısımlar ise tercüme edilmiş, Türkçe ve İngilizce olarak bir panoda ziyaretçilere sunuluyor.

Yazılı Kanyon’un girişinde ise, tam dere kenarında küçük bir tesis yer alıyor. Bu tesis bünyesinde istendiğinde çadır kiralanabiliyor ya da gelenler kendi çadırlarını getirip kurabiliyorlar. Ayrıca dere kenarındaki ağaçtan yapılma piknik masaları, ziyaretçilerin piknik keyiflerine ayrılmış olarak yer alıyor. Derede yetişen alabalıklar ise gelenlere ziyafet çekiyor.

Yazılı Kanyon’da yürüyüş parkuru çok keyifli. Yaklaşık 300 metre sonra kaya yazıtlarına ulaşılabiliyor. Kaya yazıtlarından sonra ise, ünlü kral yolu olan orman yoluna geçiliyor. Ardından suyun çıktığı küçük kaynaklara ulaşılıyor. Rivayete göre, Aziz Paul, Perge’den yola çıktıktan sonra bu kanyondan geçmiş. Bu anlatı sebebiyle kanyon inanç turizmi açısından önem kazanıyor ve hristiyan gezginlerin ilgisini çekiyor.

Yazılı Kanyon bütün olarak bakıldığında, 600 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor. Kanyonun derinliği ise farklı noktalarda 100 ile 400 metre arasında. Konum itibarı ile Sütçüler ilçesinin güney batı tarafında yer alıyor. Yaklaşık uzunluğu on kilometreyi buluyor.

Yazılı Kanyon’un oluşumuna jeolojik açıdan bakıldığında, yaşlı kalın kireç taşından oluşan kırıklarda oluşmuş erimenin, kanyonu biçimlendirdiği düşünülüyor. Değirmendere çayı ise, kanyonun içinden geçerken pek çok girintiler oluşturuyor. Yan duvarlarda oluşan boşluklar ise, ibadet mekanı olarak kullanılmış. Yazılı Kanyon insan yaşayışına dair taşıdığı izlerle, tarihi açıdan da büyük değer taşıyor. Tarihi ve doğayı bir arada solumak isteyenlerin mutlaka görmeleri gereken Yazılı Kanyon, ülkemizin ve dünyanın her köşesinden ziyaretçileri ağırlıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir