Arap Yarımadası’nın ucunda yer alan Yemen; Suudi Arabistan, Somali, Umman ve Cibuti ile komşu olan bir Orta Doğu ve Arap ülkesidir. Başkenti San olan ülkenin Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz’e kıyıları vardır. Ülke petrol ve diğer yeraltı doğal kaynakları bakımından zengindir.

Yemen bulunduğu coğrafya itibariyle çöl ikliminin hakim olduğu bir ülkedir. Ayrıca subekvatoral kuşağının sınırında ve Umman Denizi ile Kızıldeniz etkisinde kalan küçük boyutlu bir Asya ülkesidir. Ülkenin güney kesimleri Umman Denizi’ne, batı kıyıları da Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ne bitişiktir. Bu deniz kıyıları ılıman ve ekvatoral iklim esintileri barındırsa da ülkenin içlerine esen rüzgarlar ve fırtınalar ile bu etki daha da sıcak şekilde hissedilir. Tam bir nem ve çöl ülkesi olan Yemen’de belirli dönemlerde kum fırtınaları da görülür.

Deniz kıyıları dışında düz bir yapıya sahip olan ülkede deniz ve körfez kıyıları ise engebeli ve girintilidir. Bu sebeple Yemen’de deniz ve sahil turizmi fazla yaygın değildir.

Ülkeyi ziyaret için kuzey yarımküredeki ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinin tercih edilmesi daha uygundur. Yaz mevsimleri çok kurak geçtiği ve kış mevsiminde de sel oluşturacak kadar yağmur ve fırtınalarla karşılaşılabileceği için bahar mevsimlerinde tercih edilmesi gerekir. Eylül ve Mart ayları ülkenin iklim bakımından en rahat aylarıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir