İçindekiler

Dünyada mitolojinin başkenti olan Yunanistan, Olimpiyatlar’ın doğum yeri ve Helenizm kültürünün beşiğidir. Doğu-Batı medeniyetlerinin karışmasında büyük katkıları olan efsanevi kentlerin sahibi ülkedir. Resmi dili Yunanca’dır ve para birimi Euro’dur.

Yunanistan, hem kültür bakımından Avrupa’nın önemli kentlerindendir hem de eğlence ve turizm bakımından akla ilk gelecek ülkelerden birisidir. Adalar, yarımadalar ve sahil ülkenin büyük bir bölümünü kaplar. Kültürel olarak da Bizans ve Roma İmparatorlukları’ndan kalan yapıtlar, Eski Yunan Medeniyetleri’nden ilham alarak yapılan yapılarıyla tam bir kültür hazinesine sahiptir.

Yunanistan’ın Önemli Şehirleri Nerelerdir? 

Büyük şehirleri olan Atina ve Selanik dışında, tam bir adalar denizine sahip Yunanların bu şehirler dışında adalarının da gezilmesi gerekir.

Atina 

Atina 
Atina

Atina, Yunanistan’ın başkentidir. Şehrin etrafı tepelerle çevrilidir. İsmi mitolojideki savaş tanrıçası Athena’dan gelmektedir. Kozmopolit ve çağdaş bir kent olan Atina, tarih öncesinde de önemli merkezlerden biriydi. Şehri gezerken adeta kronolojik olarak baştan tarih yaşanır. Gezip görülmesi gereken yerler ise şunlardır:

Akropolis: Tarih boyunca kale ve sığınak olarak kullanılmıştır. İçinde bulunan yapıtların en önemlisi Partenon Tapınağı’dır.

Partenon: Antik Yunan’dan kalan en bilindik eserdir. Athena Tapınağı olarak bilinir. Önceki Athena Tapınağı’nı Persler’in istila ile yıkmasından sonra yeniden yapılmıştır. M.S. 6. yüzyılda kilise daha sonra 14. yüzyıl sonunda cami olarak kullanılmıştır.

Antik Atina Çarşısı’nın kalıntıları, Olympian Zeus Tapınağı’nın kalıntıları, Panepistimiou Sokağı’ndaki Yunan Bankası görülmesi gereken diğer yerlerdendir.

Selanik 

Selanik 
Selanik

Kent Makedonya Kralı Kassandros tarafından kurulmuştur. Taht iddiasını desteklemek amacıyla şehrin adını Büyük İskender’in kız kardeşinin ismi olan Thessalonike’yi vermiştir. Şehir Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar’ın işgal etmesiyle tam bir kültür merkezi haline gelmiştir. Şehirde üç kültüre de ait eserler görülebilir. Ayrıca Atatürk’ün de doğduğu evin olmasıyla da Türkiye için önemli bir kenttir.

Adalar

Kalimnos
Kalimnos

Ege, dünyanın denize oranla adalarının sayısı en çok olan denizdir. Bu sebeple Osmanlı Devleti, Adalar Denizi olarak adlandırmıştır. Yunanistan sahillerinden Türkiye sahillerine kadar binlerce adanın sahibi Yunanistan’dır. Deniz turizmi ve yat turu bakımından çok gelişmiş olan Yunanistan’da görülmeye değer doğal güzelliklerden biri de adalardır.

Yunanistan’a Nasıl Gidilir?

Yunanistan
Yunanistan

Ülkeye ulaşım kara, deniz ve hava yoluyla sağlanır. Kara yoluyla araç veya direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla tekne ve gemilerle seyahat edilir. Hava yoluyla İstanbul- Atina ve İstanbul-Selanik olmak üzere direkt seferler ile ulaşılabilir. Hava ve kara yoluyla Yunanistan’a gitmek için Avrupa Birliği vizesi alınması gerekir. Deniz yoluyla Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşma sayesinde adalara yapılacak seyahat için vize zorunluluğu yoktur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir