Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zimbabwe denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Başkenti Harare’dir.
Zimbabwe resmi dili İngilizce olan ülkelerden bir tanesidir. Ülkede Amerikan Doları resmi para birimi olarak kullanılır. Türkiye ve Zimbabwe arası zaman farkı iki saattir. Türkiye saati Zimbabwe’ye göre 2 saat daha ileridir.

Zimbabwe tropikal iklimin hakim olduğu bir ülkedir. Ülkede yağışlı ve ılık mevsim Mart ve Kasım ayları arasına kadar hakimdir. Soğuk, kurak mevsim ise Mayıs ve Ağustos aylarını kapsar. Bu aylar dışında kalan dönemler geçiş aylarıdır. Yüksek kesimlerde Temmuz ayı ortalama sıcaklık değerleri 15 dereceyken bu oran Ekim aylarında 30 dereceye kadar artış gösterir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Eylül ve Ekim aylarıdır.

Zimbabwe’ye gidecek olanların oluşabilecek sağlık sorularına karşı tedbir amaçlı olarak aşı yaptırması gerekir. Ülke ziyaretlerinde zorunlu olarak sarıhumma aşısı yaptırılması istenir. Hepatit A, tetanoz ve sıtma aşıları da yaptırılması önerilen aşılardır.

Zimbabwe ülkeye gelecek olan Türk vatandaşlarından vize ister. Zimbabwe Türkiye’de temsilciliği olmayan ülkelerden bir tanesidir. Vize işlemleri Avrupa ve G.Afrika konsolosluklarından gerçekleştirilir. İşlem süresi minumum 14 iş gününde tamamlanır. Ülkeye tek ve çift giriş vizeleri altı ay süreyle verilir. Bu vize sadece Harare-Zimbabve’den altı hafta içerisinde alınır. Vize başvurusu şahsi olarak yapılır. Eğer vize talebi posta ile iletilirse işlem süresi 3-4 hafta sürer. Vize başvurularında vize formu eksiksiz ve ayrıntılı bir biçimde doldurularak iki adet vesikalık fotoğrafla birlikte teslim edilir. Pasaportun vize için başvurulduğu andan itibaren 6 ay süre ile kullanılabilir olması gerekir.

Zimbabwe’ye seyahat ederken kullanılabilecek en rahat ve hızlı yol hava olu seyahatidir. Türkiye’den Zimbabwe’ye Güney Afrika Cumhuriyeti üzerinden aktarmalı uçuşlar bulunur. İstanbul – Zimbabwe arasındaki uçuş mesafesi 6681.83 km olarak hesaplanır. Bu da yaklaşık olarak 10 saate denk gelir. Fakat aktarmalı uçuşlarda bu süre artar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir